Otwarcie własnego sklepu online to doskonały pomysł na biznes. Ecommerce rozwija się niezwykle dynamicznie. Jak wskazuje Warszawska Grupa Mediowa – w poprzednim roku rynek ten powiększył się o 14%. Jak wypromować sklep internetowy?

Nazwa, logo i wizerunek sklepu online – pierwsze kroki do sukcesu

Nazwa sklepu i marki to znacznie więcej niż zlepek liter czy symbol i służy do odróżnienia sprzedawcy od konkurencji. Ze względu na niemożność fizycznego zbadania produktu podczas zakupów online to właśnie rozpoznawalna nazwa i logo służyć mają konsumentom i zarazem potencjalnym klientom do wstępnej oceny wartości produktu, wizerunku sklepu i podjęcia trafnej decyzji o zakupie.

W przeprowadzonych przez zachodnie środowiska akademickie badaniach nazwa marki przyniosła pozytywny efekt na postrzegany wizerunek sklepu online przez konsumentów i wpłynęła jednocześnie pozytywnie na ogólną wartość sprzedaży. Istniały więc niezwykle pozytywne relacje między postrzeganą wartością, wizerunkiem sklepu i intencją behawioralną.

Należy pamiętać, że wizerunek sklepu jest zdefiniowany jako zbiór przekonań lub afektów kreowanych przez właściciela firmy za pomocą oryginalnych atrybutów, właśnie takich jak chwytliwa nazwa, skuteczne i docierające do odbiorcy hasło reklamowe oraz czytelne i atrakcyjne logo. To prawda – jak nas widzą, tak nas piszą.

Asortyment a promocja sklepu

Wizerunek sklepu online może być wzmocniony dodatkowo przez markę dobrze znaną w porównaniu z marką nieznaną. Pierwsza z nich ma znacznie większy potencjał dostarczania konsumentom bardziej kompetentnych informacji, tworzonych przez reklamę, komunikację szeptaną (jak nas widzą, tak o nas mówią) oraz wcześniejsze zakupy. Konsumenci mogą łatwiej i trafniej wnioskować o wartości produktu i wizerunku sklepu na podstawie znanych, kojarzonych marek.

Pamiętać należy przede wszystkim o tym, że skuteczny marketing sklepu online iść musi w parze z jakością proponowanych artykułów i produktów. Jeżeli pochodzą one od renomowanych dostawców i producentów to nasz sklep internetowy punktuje pozytywnie już na wstępie. Jeśli natomiast oferować będziemy towar wybrakowany, rażący swoim amatorskim wykonaniem, to wtedy żadne pieniądze świata włożone w promocję sklepu nie pomogą!

Rabaty i upusty cenowe – skuteczna promocja

Sposobem na przyciągnięcie większej liczby konsumentów i zwiększenie konkurencyjności sprzedawców internetowych jest realizowanie promocji. Mogą się one odwoływać do bieżących wydarzeń (real time marketing) czy np. świąt nietypowych. Wielu sprzedawców internetowych oferuje różnorodne i skuteczne promocje, przykładowo bezpłatną wysyłkę i rabaty. Okazyjne upusty mogą ułatwiać konsumentom właściwe zachowania zakupowe i satysfakcję z zakupów.

Promocje mogą być źródłem informacji do oceny produktów i sklepów. Nieoczekiwana promocja może być przypisana przez klienta czystemu szczęściu i może zmniejszyć poczucie winy związane z zakupem nawet drogiego produktu. To mechanizmy psychologiczne, które działają prawie zawsze na korzyść sprzedającego. Skuteczna promocja jest również jednym z ważnych atrybutów, które przyczyniają się do generowania zysków sprzedażowych.

Reklama i marketing sklepu internetowego – dodatkowe narzędzia i techniki

Im więcej naszego sklepu w sieci, tym lepiej! Warto zatem pojawiać się na wszelkich możliwych, branżowych portalach, które promują lub choćby poruszają sprawę produktów oferowanych przez nasz sklep internetowy. Grupy tematyczne w różnego rodzaju social mediach nie są tutaj wyjątkiem. Reklama na YouTube, Facebook czy Instagramie to w dzisiejszych czasach prawdziwa dźwignia handlu.

Warto tez nawiązywać prężną współpracę z serwisami aukcyjnymi, takimi jak chociażby Allegro czy Ebay. Zdecydowanie poszerza to zakres i zasięgi naszej oferty sprzedażowej. Udział w targach branżowych i programach partnerskich to dodatkowy plus.

Na koniec warto raz jeszcze przypomnieć znane przysłowie, będące dziełem prawdziwe pomnikowej postaci jeśli chodzi o dzieje marketingu, Stuart Henderson Britt’a. Cytat ten świetnie wpisuje się także w promowanie działalności e-commerce: „Prowadzenie biznesu bez reklamy jest jak puszczanie oka do dziewczyny po ciemku. Nikt poza nami nie wie, co robimy.”