Stany Zjednoczone to wielki i bogaty kraj z niezwykle chłonnym rynkiem. Prowadzi wymianę handlową z państwami całego świata, w tym również z krajami Unii Europejskiej. Obecnie regulacje dotyczące handlu pomiędzy Stanami a Polską opierają się głównie na umowach podpisywanych pomiędzy tym krajem a Unią. Co najczęściej eksportujemy, a co importujemy ze Stanów Zjednoczonych?
Eksport do USA – co warto wiedzieć na ten temat?
Przede wszystkim należy wiedzieć, że eksport dowolnych towarów do USA wiąże się z pewnymi ograniczeniami i koniecznością spełniania wymogów formalnych. Wynika to przede wszystkim z barier, które Amerykanie stawiają towarom zagranicznym, a które mają zwiększyć konkurencyjność ich własnej produkcji. Przedsiębiorca planujący sprzedaż towarów na terenie USA powinien postarać się w pierwszej kolejności o przyznanie mu numeru FEIN (Federal Employer Identification Number), który jest amerykańskim odpowiednikiem polskiego numeru identyfikacji podatkowej NIP. To oczywiście nie wszystko. Zasadniczo system podatkowy w stanach uchodzi za skomplikowany, nawet w porównaniu z polskim. Firma spedycyjna współpradująca z osobami eksportującymi towary do Stanów musi zapoznać się zarówno z podatkowymi przepisami stanowymi, jak i federalnymi. Eksport produktów spożywczych i leków obłożony jest największą ilością ograniczeń. Niektórych typów produktów spożywczych do USA eksportować nie można w ogóle. Inne są ściśle limitowane. Przedsiębiorca, który działa w tej branży, musi postarać się rejestrację w FDA (Food and Drug Administration), czyli urzędzie, który zajmuje się między innymi opiniowaniem i dopuszczaniem do obrotu w kraju towarów zagranicznych. Dość restrykcyjne są również amerykańskie zasady dotyczące eksportu elektroniki.
Co zatem najczęściej eksportuje się do USA. Spedycja międzynarodowa pomiędzy Polską a Stanami obejmuje przede wszystkim produkty takie jak specjalistyczne rodzaje silników (między innymi silniki turboodrzutowe), protezy i wiele innych typów aparatów ortopedycznych, żurawie okrętowe, portowe i różnorodne typy urządzeń portowych, soki jabłkowe, meble, części samolotów i szybowców i wyroby elektromaszynowe. Na tym oczywiście pełna lista się nie kończy, choć wymienione produkty eksportowane są najczęściej. Sporą część polskiego eksportu do Stanów stanowią również części używane w przemyśle motoryzacyjnym. Należy pamiętać, że dotyczy to jednak przede wszystkim części produkowanych w naszym kraju przez zachodnie koncerny. Ważnym towarem eksportowym jest też mięso wieprzowe, którego Polska jest ważnym producentem, a Stany liczącym się odbiorcą. W chwili obecnej eksport innych rodzajów mięsa do USA z Polski nie jest możliwy.
Import towarów ze Stanów – co kupujemy za oceanem?
Jeśli chodzi o import z USA, to w dalszym ciągu najważniejszą kategorię towarów stanowią samochody. Polacy bardzo często kupują auta dużych, amerykańskich koncernów, które cieszą się u nas sporym zainteresowaniem. W ciągu ostatnich trzech lat Polska sprowadziła z USA ponad 100 tysięcy samochodów, a jest to tylko niewielka część importu do całej Unii Europejskiej. Pomimo ciągle trwającej pandemii handel autami nie tylko nie zmalał, ale też notuje się jego systematyczny wzrost. Oprócz samochodów nowych, które trafiają do salonów autoryzowanych sprzedawców amerykańskich marek motoryzacyjnych, do Polski ze stanów sprowadzana jest też spora ilość aut używanych. Tutaj również notuje się wzrost w stosunku do lat poprzednich. Wydaje się, że pomimo dużej odległości, a co za tym idzie również niemałych kosztów transportu, import samochodów z USA do Polski jest wciąż bardzo opłacalny i branża ta będzie się dalej rozwijać.