Mimo obecnego dostępu do różnych opcji transportowych wiele przedsiębiorstw nadal nie wyobraża sobie swojej działalności bez sprawnie funkcjonującego transportu morskiego. To on pozwala bowiem bezpiecznie transportować towary (nawet o bardzo dużych gabarytach) z najdalszych zakątków świata. Warto więc wiedzieć, dlaczego transport morski cały czas się rozwija, jakie ma zalety i wady oraz jakie instytucje ułatwiają korzystanie z takiej właśnie formy transportu.

Czym jest firma spedycyjna i w czym nam pomoże?

Zadaniem firmy spedycyjnej jest profesjonalny przewóz ładunków, czyli zorganizowanie transportu rzeczy. Zajmuje się ona również organizowaniem logistycznym czynności związanych z wykonaniem transportu, m.in. organizacją odprawy celnej. Znajdują wtedy przewoźników, opracowują trasę i informują swoich klientów na jakim etapie znajduje się transport. Osoby prowadzące firmę spedycyjną zazwyczaj współpracują z przewoźnikami (czyli firmami transportowymi), co oznacza, że nie wykonują usług transportowych całkiem samodzielnie. Mówiąc w skrócie, firmy transportowe posługują się własną flotą, a spedycyjne zazwyczaj korzystają z cudzej. Spedycja morska zawsze pomoże przedsiębiorcom przeprowadzić proces organizacji transportu i zoptymalizować go pod względem kosztów i czasu trwania – zarówno jeśli chodzi o spedycję krajową, jak i transport międzynarodowy.

Transport morski – zalety i wady

Ten rodzaj transportu jest tak popularny ze względu na płynące z niego korzyści, jak:

  • dowolną ilość transportowanych produktów (duża pojemność statku),
  • możliwość przewozu większych gabarytów niż np. w transporcie lotniczym,
  • brak ograniczeń dotyczących rodzaju przewożonych towarów, ze względu na dostęp do masowców, kontenerowców-chłodni i statków morskich,
  • stosunkowo niski koszt transportu,
  • dowolny cel podróży (jedyny wymóg – w danym miejscu musi znajdować się port),
  • bezpieczeństwo transportu ze względu na szereg rygorystycznych norm.

Mimo że długa lista korzyści rekompensuje wady przewożenia ładunków statkami, to jednak transport morski nie jest pozbawiony pewnych minusów. Zalicza się do nich:

  • czas trwania rejsu – transport morski odbywa się ze średnią prędkością 30-45 km/h; droga np. z Chin czy z USA do Europy zajmie więc od kilku do nawet kilkunastu tygodni.
  • zależność od warunków atmosferycznych – podczas rejsu występuje aktualizacja trasy oparta na prognozowanych zmianach pogody (dotycząca np. sztormów), co wpływa niekiedy na wydłużenie czasu rejsu.

Rodzaje frachtu morskiego – FCL i LCL

Wysyłając towary drogą morską wybiera się pomiędzy FCL a LCL. Są to dwa typy frachtu morskiego, między którymi występują zasadnicze różnice:

  1. FCL, czyli Full Container Load – to transport pełnokontenerowy. Wybierany przez większe przedsiębiorstwa do transportu dużych albo niewymiarowych ładunków. Fracht ten polega na tym, że
    z całego kontenera korzysta tylko jeden odbiorca/nadawca. Wykupuje on cały kontener bez względu na to, czy wykorzystuje całą jego powierzchnię lub nośność.
  2. LCL, czyli Less Container Load – nazywany drobnicą. Jest to transport mniejszych towarów, w mniejszej ilości. Nadawca/odbiorca korzysta tylko z części kontenera, dzieląc jego przestrzeń z przesyłkami będącymi własnością innych firm. Koszty takiego frachtu są zależne od objętości i wagi.

Agencja celna – czym jest i w czym pomoże?

Agencja celna (instytucja handlowa) pośredniczy pomiędzy przedsiębiorcą a urzędem celnym, pomagając firmie przygotować wszelkie niezbędne formalności dotyczące odprawy celnej. Zadania agencji celnej mogą obejmować również reprezentowanie importera. Jako instytucja typowo usługowa, agencja celna ma zrobić wszystko, by przedsiębiorca mógł uniknąć wszelkich czynności związanych z formalną obsługą i procedurami dotyczącymi przewozu towarów.