Sprzedaż nieruchomości i marketing inwestycji deweloperskich to prężnie funkcjonująca dziedzina gospodarki. Aby jednak osiągać w niej sukcesy i zapewnić niezachwianą renomę firmującej takie przedsięwzięcia marce, należy podjąć szereg świadomych, szeroko zakrojonych działań.

Reklama i marketing deweloperów, czyli jak się promować

Pierwszym punktem w prawidłowo zakreślonym planie, którego celem jest marketing deweloperów, będzie określenie grupy docelowej, czyli tak zwanej persony. Przez oznaczenie cech naszego idealnego klienta, takich jak jego wiek, wykształcenie, status społeczny i materialny, stwarzamy specyficzny lejek konwersji, który posłuży nam za swoistego rodzaju sito weryfikujące potencjalnych odbiorców naszej oferty.

Nikogo nie zaskoczy, że sieć internetowa to dziś zdecydowana potęga opiniotwórcza i najrozleglejsze kanały, przez które można do odbiorców docierać. Należy jednak pamiętać, iż przed cyfrową rewolucją istniało wiele równie skutecznych, nadal w naszym świecie obecnych, środków pozyskiwania klienteli. Billboardy, dobrej jakości wizualizacje, materiały drukowane, foldery, ulotki, branding. Gdy tę formę promocji połączymy ze spotkaniami otwartymi i PR-owymi eventami, zwiększymy swoje szanse w grze o wysoką stawkę, jaką jest zaufanie klienta.

Reklama i marketing firmy deweloperskiej w internecie, czyli daj się znaleźć

Nawet jeśli do tej pory ktoś nie miał okazji szukać nieruchomości, to z pewnością dostrzega różnice między kupnem książki a nabyciem luksusowego apartamentu. W pierwszym przypadku wystarczy odwiedzić kilka stron, które oferują interesujący nas przedmiot. O tym, gdzie kupujący sfinalizuje transakcję, zdecyduje w większości przypadków cena. Kilka minut i potwierdzenie zakupu trafia na maila opłacającego zamówienie. Jednak gdy chodzi o kupno domu czy mieszkania, raczej każdy nastawia się na długie dni poszukiwań. Jeśli zatem chcemy, by przyszły właściciel nowego M4 zrealizował swoje marzenie właśnie za naszym pośrednictwem, musimy pozwolić mu dać się odnaleźć właśnie tam, gdzie szuka.

Zostać zauważonym to nie wszystko. Wyraziste banery i reklamy nic nie zdziałają, jeśli strona, na której prezentujemy ofertę, nie będzie wystarczająco przejrzysta. Musimy zadbać, by to, co zobaczy potencjalny klient, było dla niego w pełni zrozumiałe i czytelne. Intuicyjna witryna internetowa, bezproblemowe odnalezienie odpowiedzi na trapiące poszukiwacza pytanie i możliwość szybkiego kontaktu z przedstawicielem firmy. To wszystko to zdecydowana podstawa, prowadząca do jednej z najważniejszych części planu – interakcji z klientem. Live chat z agentem, wskazany aktualny numer kontaktowy czy specjalny formularz – im więcej możliwości zaoferujemy, tym więcej zapytań uzyskamy.

To, co pozwoli nam osiągnąć satysfakcjonujące wyniki, czyli wysokie pozycje na liście wyszukiwania w przeglądarce, to oczywiście wdrożenie skutecznych działań SEO. Pozycjonowanie witryny i optymalizacja zamieszczanych na stronie dewelopera treści wymaga sporej uwagi, dlatego warto powierzyć tę kwestię wykwalifikowanym specjalistom, którzy zręcznie wykorzystają możliwości, jakie dają narzędzia Google ADS, Wizytówka Google Moja Firma, linki sponsorowane, banery i wszelkiego rodzaju przemyślaną reklamę. Warto również rozważyć remarketing, czyli pewnego rodzaju przypominanie o sobie tym, którzy już raz naszą stronę odwiedzili.

Interakcja z klientem, czyli content marketing

Należy pamiętać, że dziś więcej osiągają te firmy, które poza surową listą produktów na sprzedaż oferują internautom różnego rodzaju przyciągające uwagę dodatki. Takim elementem może być blog ukazujący aktualne trendy w branży, forum, na którym każdy odwiedzający portal mogą wymienić się swoimi doświadczeniami. Storytelling, ciekawostki i wskazówki udzielane przez specjalistów – to z pewnością przyciągnie uwagę osób, które liczą na rzetelną informację i pomoc. Nie można też zapominać o tym, co od kilku lat stanowi prawdziwą siłę napędową każdego niemalże biznesu, a więc potencjał social mediów, które w dzisiejszym świecie pełnią poniekąd rolę starej, dobrej i skutecznej poczty pantoflowej.

W oczach odbiorców bardzo korzystnie wypadają również działania CSR, polegające na udzielaniu wsparcia przedsiębiorcom, obiektom użyteczności publicznej oraz różnego rodzaju ośrodkom szkoleniowym i edukacyjnym. Taka postawa pozwoli nam zbudować wizerunek solidnego i troskliwego partnera biznesowego, którego działalność nie kończy się na gromadzeniu fortuny. Fotorelacje z takich wydarzeń również mogą przyciągnąć uwagę.

Warto w swoim planie uwzględnić również znaczenie i rolę, jaką w przypadku wielu transakcji odgrywają różnego rodzaju pośrednicy. Spora grupa interesantów trafia bowiem na reklamowaną przez nas inwestycję dzięki agencjom nieruchomości czy serwisom ogłoszeniowym. Aktualizacja oferty firmy w lokalnych mediach i serwisach ogłoszeniowych to jeden z najszybszych i najpewniejszych sposobów na pozyskanie rozgłosu i zainteresowania. Gdy dodamy do tego obecność na targach nieruchomości, publikacje reklam czy innych treści w serwisach branżowych i magazynach deweloperskich, możemy już właściwie być pewni rychłego sukcesu.