Branża kosmetyczna nieustannie się powiększa. Dlatego planując strategię marketingową w tej gałęzi, warto pamiętać o tym, że trzeba będzie korzystać z szeregu dostępnych obecnie narzędzi. Zwiększy się wtedy efektywność kampanii reklamowej, przyciągnie uwagę jak największej liczby osób i zbuduje pozytywne skojarzenia z marką. Jakie dokładnie kroki warto podjąć? O tym poniżej.

Reklama i marketing w drogerii online – od czego zacząć?

Marketing kosmetyków musi opierać się przede wszystkim na estetyce: ma kojarzyć się z pięknem, elegancją i poprawą wyglądu. Właściwa reklama ma zainteresować konsumenta ofertą, skłonić do zaufania marce oraz do zakupów. Jednym z kluczowych działań jest przygotowanie jak najlepszego planu marketingowego, który stanie się punktem odniesienia do wszystkich późniejszych działań. Do stworzenia planu niezbędne jest zebranie podstawowych informacji, tj.:

  • do kogo skierowana ma być oferta?
  • jak dużo konkretni konsumenci będą skłonni zapłacić za dedykowane im produkty?
  • ile będzie można zarobić, a ile trzeba zainwestować?
    Bardzo pomocne będzie także zrobienie persony, czyli sprecyzowanie grupy docelowej. Dzięki temu kierowanie działań promocyjnych będzie odbywać się jedynie do potencjalnych klientów – osób naprawdę zainteresowanych ofertą. Cechy i informacje dotyczące tworzonej persony nie mogą być wymyślone – muszą pochodzić ze źródeł i badań wykonanych dzięki różnym narzędziom analitycznym i wywiadom (z ludźmi pasującymi do profilu persony). Ważnym punktem tworzenia planu marketingowego będzie też zaprojektowanie lejka konwersji. Jest to wieloetapowa ścieżka (w kształcie lejka na wykresie), jaką przejedzie każdy klient od momentu poznania marki, aż do dokonania zakupu. Dobrze zaprojektowana będzie przewidywać kolejne etapy, dzięki temu zwiększy szanse sukcesu sprzedawcy. Do stworzenia lejka konwersji potrzebna jest dokładna analiza klientów, m.in. ich potrzeb i motywacji.

Branding w marketingu kosmetyków

Marketing drogerii powinien uwzględniać również stworzenie atrakcyjnej identyfikacji wizualnej i walorów estetycznych marki, czyli branding. Produkty powinny zostać zaprezentowane jak najlepiej, muszą też zostać przedstawione korzyści płynące z ich zakupu. Niezbędnymi elementami działania są tu: unikalność, wyróżnienie się i przebicie ponad konkurencję. Branding ma wspomóc w budowaniu zaufania i przywiązania do marki. W skład działań będą wchodzić tu również wpływające na rozpoznawalność drogerii/kosmetyków: nazwa i logo oraz slogan. Z tym łączyć się będzie także właściwe przygotowanie sklepu internetowego. Musi być on estetyczny, ale przede wszystkim funkcjonalny, to znaczy intuicyjny w poruszaniu się po nim i łatwy w nawigacji. Równie ważna będzie jego strona wizualna, to znaczy wysokiej jakości zdjęcia i banery oraz czytelne, unikalne treści pisane językiem korzyści.

Działania w Google

W skutecznym marketingu drogerii warto również skorzystać z narzędzi proponowanych przez Google. Będą to:
1) Promocja sklepu w Google. Jeszcze w trakcie projektowana sklepu ważne są tu: optymalizacja i działania SEO (dobieranie fraz, przede wszystkim long tail do zmieniających się upodobań klientów). Wtedy strona będzie przyjazna nie tylko dla użytkowników, ale i dla wyszukiwarki (znajdzie się wyżej w wynikach wyszukiwania). W promocji drogerii niezbędne jest pozycjonowanie strony: zarówno on-site, jak i off-site, które przełoży się na wzrost prestiżu i wiarygodności marki.
2) Google ADS. Są to reklamy linków sponsorowanych w wynikach wyszukiwania. Mogą być to reklamy:
a) tekstowe,
b) graficzne,
c) remarketing,
d) produktowe (Google Merchant Center).
W Google Ads bardzo wygodne jest to, że kryteria reklamy da się dokładnie sprecyzować. Dzięki temu dociera się bezpośrednio do wybranej grupy docelowej. Można też mierzyć skuteczność poszczególnych fraz. Ogromną wartość mają banery reklamowe w sieci partnerskiej, dlatego warto je wykorzystać do promowania drogerii.
3) Wizytówka Google Moja Firma. Jest to profil firmy z najważniejszymi informacjami o niej, który będzie się wyświetlał w wyszukiwarce i Mapach Google. Zwiększa to zaufanie do marki, pozwala też klientom wyrażać swoją opinię.

Reklama kosmetyków – jakie jeszcze działania wykonać?

Jedną z podstaw będzie też content marketing, czyli stworzenie wartościowych i naprawdę ciekawych treści, np. w formie bloga albo nawet vloga. Reklama kosmetyków to również treści sponsorowane w serwisach branżowych i magazynach. Nie można też zapomnieć o właściwym prowadzeniu mediów społecznościowych marki, które obecnie mają bardzo duży wpływ na decyzje zakupowe klientów. W social mediach ważna jest możliwość targetowania reklam, ale też nawiązanie i podtrzymanie relacji z klientami. Do stałych relacji z klientem może posłużyć także newsletter, czyli przesyłanie na adres e-mail przygotowanych starannie materiałów i treści promocyjnych. Obecnie bardzo dobrym ruchem jest zaangażowanie do reklamowania marki blogerów i influencerów. Na wzrost sprzedaży wpłyną także reklamy w telewizji.