Filiżanka dobrej kawy to dla wielu osób obowiązkowy element każdego dnia. Każdy z nas ma różne preferencje odnośnie smaku i rodzaju tego napoju. Jakie są najpopularniejsze gatunki oraz rodzaje kawy?

Arabika i robusta – czym się różnią?

Na świecie uprawia się tak naprawdę dwa główne gatunki kawy. Są to arabika i robusta. Ta pierwsza jest zdecydowanie bardziej ceniona przez baristów, ze względu na bogatszy smak i aromat. Robusta z kolei posiada większą zawartość kofeiny w związku z czym lepiej pobudza. Ziarna obu gatunków można ze sobą łączyć. Doświadczenie bariści tworzą w ten sposób doskonałe mieszanki nazywane blendami, które łączą najlepsze cechy obydwu gatunków.

Kawa arabika

Arabika jest najpopularniejszym na świecie typem kawy. Jej sprzedaż to nawet 75 procent światowej produkcji. Jej nazwa pochodzi od arabskich kupców, którzy rozprzestrzenili ją na całym świecie. Krzewy arabiki rosną na wysokościach od 800 do 2000 metrów nad poziomem morza. Potrzebują one dużych ilości wody oraz cienia. W wielu krajach znajdują się one w cieniu drzew lub w miejscach gdzie chmury nie dopuszczają bezpośrednich promieni słonecznych. Kawa arabika jest bardzo trudna w uprawie. Często jest atakowana przez szkodniki, a krzewy są delikatne i podatne na uszkodzenia. Bogaty smak ziaren wynika z faktu, że posiadają one dużo więcej tłuszczów oraz cukrów, które odpowiadają za przenoszenia aromatów. Jak już wcześniej wspomniano arabika posiada jednak dużo mniej kofeiny od robusty. W zależności od gatunku, może to być nawet cztery razy mniejsza ilość. To właśnie dlatego krzewy tej odmiany są tak podatne na różnego typu szkodniki. Kofeina jest jednym z naturalnych pestycydów.

Kawa robusta

Drugim najpopularniejszym gatunkiem kawy jest przywoływana już wcześniej robusta. Jej krzewy są dużo bardziej odporne na choroby oraz grzyby. Ziarna z kolei zawierają od 1,7 do 3,8 procent kofeiny. Ich smak jest bardziej kwaskowy i mniej bogaty w aromaty. Jednak kawa zaparzana z ziaren tej odmiany posiada bardzo gęstą piankę nazywaną często cremą. Jest to jeden z powodów dla którego często dodaje się ją do mieszanek. Robusta jest dużo łatwiejsza w uprawie. W większości przypadków to właśnie z niej wykonuje się kawę rozpuszczalną. Ostatnimi laty na świecie pojawiły się plantacje robusty, które z dużą starannością selekcjonują ziarna tak by ich bukiet smakowy był jak najbogatszy. Dzięki temu posiada ona ciekawy aromat oraz wysoką zawartość kofeiny.

Rodzaje kaw

Z wyżej wymienionych gatunków można wyróżnić jeszcze różnego typu rodzaje kawy. Każdy z nich charakteryzuje się innymi walorami i będzie dobry w innych zastosowaniach. Niektóre ziarna najlepiej sprawdzą się do mocnego espresso, a zupełnie inne będą najlepsze do kremowego cappucino lub latte. Każdy powinien samodzielnie spróbować różnego typu ziaren i wybrać najlepsze dla siebie. Podamy jedynie dwa przykładowe rodzaje, które pomogą rozpocząć dalsze poszukiwania. Jednym z najbardziej znanych rodzajów jest arabika Blue Mountain z Jamajki. To droga odmiana kawy, ze względu na jej małą ilość dostępną każdego roku na świecie. Jest bardzo łagodna i jednocześnie bogata w aromaty. Najlepiej smakuje bez jakichkolwiek dodatków. Równie znaną i często stosowaną w różnego typu mieszankach jest Robusta Santos z Brazylii. Jest ona ciemno palona i najlepiej smakuje przygotowywana metodami przelewowymi lub z ekspresu. Każdy znawca kawy wie, że najlepsza i najświeższa kawa to ta, którą dostarczy bezpośrednio palarnia kawy.