Choć zdecydowana większość społeczeństwa zarzuciła oglądanie telewizji na rzecz korzystania z internetu i serwisów vod, to właśnie to pierwsze medium jest uważane za niezwykle istotne jeśli chodzi o reklamy. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że reklama w telewizji dociera do setek tysięcy, a nawet milionów odbiorców w tym samym czasie, co ostatecznie przekłada się na niski koszt jednostkowy.
Reklamy telewizyjne w liczbach
Jak wspominaliśmy, duża część społeczeństwa zaprzestała korzystania z telewizji. Pomimo tego, jest to wciąż podstawowe źródło informacji, a także rozrywki, dla szerokiej grupy odbiorców. Osoby starsze najchętniej oglądają TVP, podczas gdy młodsi odbiorcy w wieku 16-49 najczęściej włączają TVN.
Statystycznie, większość Polaków spędza przed ekranem telewizora około 4 godzin i 20 minut dziennie. Jeśli założyć, że w tym czasie ogląda kilka seriali i kanały informacyjne – może okazać się, że dotarcie do niego z reklamą jest bardzo łatwe.
Jak można reklamować się w telewizji?
Reklamy telewizyjne mogą przyjmować różne formy. Większość osób słysząc słowo „reklama” myśli o spocie reklamowym, jednak nie jest to jedyne rozwiązanie stosowane obecnie w mediach. Dostępne formy reklamy to:
- banery sponsorskie – reklama w TV wcale nie musi przyjmować najpopularniejszej, najpowszechniej znanej formy spotu. Billboard sponsorski to doskonałe rozwiązanie reklamowe nie tylko ze względu na prostotę tej formy przekazu, ale również pozytywny przekaz, jaki za sobą niesie. Jak wskazują statystyki, ponad 4/5 odbiorców reklam telewizyjnych nie ma nic przeciwko oglądaniu krótkich animacji czy slajderów informujących o tym, kto sponsoruje dany program. Jest to zatem pozytywna forma przekazu, pozwalająca budować dobry PR firmy, jako że zdecydowana większość oglądających telewizję podchodzi entuzjastycznie do takiej reklamy. Co istotne, billboard sponsorski trwa nie dłużej niż 8 sekund przed rozpoczęciem programu, a co za tym idzie – większość odbiorców znajduje się już przed ekranem, oczekując na serial, wydarzenie sportowe czy reality show. Zdecydowaną zaletą tej formy przekazu jest relatywnie niska cena: produkcja reklam telewizyjnych tego typu wyróżnia się niską ceną ze względu na prostą formę, a dodatkowo pozwala dotrzeć do szerokiego grona odbiorców;
- lokowanie produktów – po angielsku ta forma reklamy nazywana jest product placement i może przyjmować dwie formy. W pierwszej z nich lokowanie produktu jest delikatne i niejako wkomponowane w scenę (np. ustawione na biurkach w pracy laptopy określonej marki), a w drugiej – wysuwa się na pierwszy plan i przykuwa całą uwagę odbiorcy. Zdecydowaną zaletą tej formy reklamy jest to, że lokowane produkty wywołują pozytywne odczucia u oglądających. Przykładowo, gdy powszechnie lubiana postać porusza się autem konkretnej marki lub nosi kurtkę wybranego brandu – automatycznie opinia odbiorcy staje się pozytywna;
- spot reklamowy – zdecydowaną zaletą spotów reklamowych jest to, że mają duży zasięg. Bloki reklamowe zawierające krótkie, maksymalnie 30-sekundowe spoty ukazujące rozmaite produkty są zazwyczaj wyświetlane w przerwach lubianych programów czy przed wiadomościami. W takich momentach przed telewizorami z reguły zasiadają miliony odbiorców, a tym samym – przekaz z reklamy ma szansę dotrzeć do szerokiego grona odbiorców. Spot reklamowy jako najdłuższa forma spośród tutaj wymienionych daje także ogromne szanse na kształtowanie opinii społeczeństwa na temat danego produktu. Podczas gdy lokowanie produktu czy baner sponsorski ukazują głównie markę, spot reklamowy pozwala także na wymienienie istotnych cech danego produktu, które odróżniają go od innych wyrobów zbliżonego rodzaju.
Jak widać, możliwości reklamowania są naprawdę duże. Dobrej jakości reklama w telewizji przyniesie zdecydowaną poprawę wizerunku firmy, a także pozwoli pokazać zalety danego produktu. Warto prowadzić kampanie wielotorowo, nie skupiając się tylko na tworzeniu nowych spotów lub tylko lokowaniu produktów, bowiem każda z opisanych form reklamy ma swoje zalety.