Wyszukiwarka Google to najpopularniejsze narzędzie webowe, z jakim kiedykolwiek miał do czynienia świat. Dziennie przetwarza ono około 3.5 miliarda (!) zapytań, wśród których są też zapytania o… Twoje usługi / produkty. No dobrze, pewnie niewiele osób wpisuje w Google Twoje imię i nazwisko, ale z pewnością ludzie ci wpisują frazy, które mogą być pomocne w zlokalizowaniu Twojego biznesu. I właśnie dlatego warto się promować w Google.

Na początku było UX…

Jak wypromować stronę w Google? Najlepiej rozpocząć od jej wersji UX, czyli prototypowania witryny. Jest to oczywiście szkic danej strony, który ma w maksymalnym stopniu oddawać wszystko to, co jest rozumiane jako UX, czyli… User Experience (doświadczenie użytkownika). Strona w wersji prototypowania nie przypomina swej finalnej wersji, ale pozwala zredukować np. koszty projektowania WWW. Dopiero taką witrynę można optymalizować, uwzględniając przy tym jej funkcjonalność, zgodność z finalnymi oczekiwaniami użytkowników itd.

Optymalizacja do pozycji zerowej

Działania SEO mogą przynieść konkretne efekty jedynie wtedy, gdy są realizowane w sposób solidny i profesjonalny. Założenia optymalizacji do pozycji zerowej mogą spełnić tylko najlepsze witryny. Mowa tu o stronach WWW, w których treści jest odpowiedź na zdefiniowane przez internautę pytanie. Jeśli więc w wyszukiwarce Google pojawi się pytanie odnoszące się do np. liczby etapów budowy domu, to – w ramach pozycji zerowej – informacje zwrotne powinny jasno odpowiadać na to pytanie. W praktyce oznacza to, że użytkownik nie musi wchodzić na wybraną stronę, by móc uzyskać dostęp do konkretnych danych.

Pozycjonowanie strony – na czym polega?

Z punktu widzenia właściciela witryny internetowej, pozycjonowanie strony to taki marketing w wyszukiwarkach. Celem tegoż procesu jest wypromowanie strony w wynikach wyszukiwania tak wysoko, jak to tylko jest możliwe. To, czy pozycjonowanie przyniesie pożądany sukces zależy m.in. od:

  • doboru właściwych stron kluczowych,
  • optymalizacji treści strony pod kątem UX i SEO,
  • konkurencji pod konkretnym słowem kluczowym,
  • przejrzystości strony,
  • zastosowanych działań pozycjonerskich itd.

Dzięki tym procesom, strona WWW może znaleźć się w górnej połowie wyników wyszukiwania w wyszukiwarce Google. Biorąc pod uwagę fakt, że według ostrożnych danych korzysta z niej aż 93 procent użytkowników, oznacza to gwałtowny przyrost ruchu na stronie.

Google Moja Firma

Z punktu widzenia przedsiębiorcy, bardzo ważnym etapem promowania swego sklepu w Google jest założenie profilu w Google Moja Firma. Dzięki temu można stworzyć swoją wizytówkę, w której zawarte będą wszystkie najważniejsze informacje dotyczące danej marki. Mało tego – w wizytówce może też znaleźć się odnośnik do strony WWW, tygodniowy spis godzin otwarcia i wiele innych, atrakcyjnych dla klientów danych. Naturalnie wizytówka ta będzie powiązana z wybraną lokalizacją, dzięki czemu dostęp do brandu zyskają marki, które działają lokalnie.

Potęga Google Ads i strategii SEO

W promocji strony WWW niezwykle istotne jest wykorzystanie potencjału, jaki daje Google Ads. Narzędzie to zapewnia dostęp do szeregu kampanii reklamowych i to z uwzględnieniem przyjętego wcześniej budżetu. Za pomocą narzędzia można udostępniać reklamy tematycznych linków sponsorowanych wśród wyników wyszukiwania, a także prowadzić rozbudowane kampanie marketingowe. Ciekawą formą promocji w Sieci są też kampanie display, które w ostatnich latach przeszły ogromną metamorfozę. Dawniej miały one postać zwykłych, prostych banerów, a dziś są to m.in. superstitials, czyli animowane reklamy graficzne zajmujące całą stronę. Istotnym wsparciem są też działania remarketingowe, które są ukierunkowane na osoby pozostawiające po sobie ślad w sieci (np, niezrealizowane zakupy w koszyku). Nie można też zapomnieć o narzędziach Google, których działanie jest ukierunkowane na poprawę jakości reklam i optymalizację strategii SEO (Google Search Console i Google Analytics).

Komplementarność powyższych rozwiązań sprawia, że użytkownik zastanawiający się nad tym, jak reklamować firmę, otrzymuje dostęp do szerokiego pakietu gotowych i funkcjonalnych narzędzi z zakresu SEO.