Pride month to dla wielu marek sposób na to by zaistnieć w świadomości konsumentów i pokazać wartości swojej firmy. I choć jeszcze dwie dekady temu marki w swoich działaniach nie odwoływały się do społeczności LGBT+ to jednak obecnie robią to coraz częściej i chętniej. Wynika to z faktu, że widoczność społeczności LGBT+ jako konsumentów cały czas wzrasta, dlatego marki nie mogą pozostawać na to obojętne i tworzą kampanie, które pozwalają dotrzeć do tego typu klientów. Jedną z nich jest promocja Pride Month, czyli miesiąca dumy, kiedy to społeczność LGBT+ organizuje liczne manifestacje w czasie których podkreśla wyznawane wartości oraz postuluje wyrównanie praw dla wszystkich osób.
Marketing LGBT+, czyli znaczenie Pride Month w komunikacji marketingowej
Wiele marek dostrzega wśród tęczowych konsumentów świadomych i zdecydowanych klientów, którzy na ogół posiadają lepsze wykształcenie. Jak wynika z danych: aż 46% osób homoseksualnych posiada wykształcenie wyższe – w porównaniu do 33% wśród osób heteroseksualnych(1). Wiąże się to z faktem, że są oni pracownikami zajmującymi wyższe stanowiska oraz osiągającymi średnio lepsze zarobki.
Badania, przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych(1) wśród osób homoseksualnych dowodzą też, że średni dochód gospodarstwa domowego u par homoseksualnych jest znacznie wyższy niż u par heteroseksualnych. Dla właścicieli marek jest to ważna informacja, która pozwala postrzegać społeczność LGBT+ jako ważnych i cennych konsumentów, którzy chętnie sięgają po droższe produkty, marki premium oraz wydają więcej pieniędzy na rozrywkę, podróże i luksusowe gadżety.
Pride Month – przykłady kampanii reklamowych największych firm i najbardziej znanych marek
Czerwiec jako „miesiąc dumy” dla społeczności LGBT+ to okazja dla wielu firm i marek aby pochwalić się efektami pracy na polu CSR, które skierowane są do społeczności LGBT+. Przykładem mogą tu być tak znane firmy jak Google czy Netflix, które każdego roku publikują nowe propozycje.
- W 2021 roku Google z okazji corocznego „miesiąca dumy” stworzyło specjalną zakładkę – pride.google, na której pojawiły się informacje o tym w jaki sposób Google wspiera organizacje LGBT+ na całym świecie, dlaczego to robi i jak ważne znaczenie ma walka o równość i sprawiedliwość. Informacje na ten temat pojawiły się również w social mediach.
- Podobnie działa prowadził Amazon, który z okazji „miesiąca dumy” stworzył specjalną zakładkę. Firma tłumaczyła tam dlaczego ważne jest promowanie równości i tolerancji na całym świecie. Pojawiły się też informacje o tym, że firma zamierza świętować „miesiąc dumy” z muzyką, listą specjalnie wybranych piosenek i publikując listy czytelników. Pride Month świętowały też: Netfliks, T-mobile, Grupa kapitałowa P&G (Procter & Gamble), HBO i inne, znane na całym świecie marki i firmy.
Z roku na rok coraz więcej firm włącza się w Pride Month i lokalne marsze równości, wspierając tęczową społeczność. Wynika to z faktu że LGBT+ to nie ideologia, ale ludzie, którzy żyją obok i chcą być dostrzegani jako pełnoprawni obywatele. Niestety każdego dnia są narażeni na tzw. stres mniejszościowy, dyskryminację, czy przemoc. Ważne jest więc okazanie im wsparcia.
Istotne znaczenie społeczności homoseksualnej potwierdza fakt, że definicję marketingu LGBT+ podaje nawet Wikipedia. Dlatego właściciele najbardziej znanych i największych marek na świecie włączają się w działania promujące równość, a nawet zapraszają osoby homoseksualne do promowania swoich produktów i usług, co jest wyrazem wsparcia i akceptacji.
Źródło:
- „Pride Month w komunikacji marketingowej”, https://warszawskagm.pl/blog/pride-month-w-komunikacji-marketingowej/, dostęp: 8.02.2022