Niezależnie od tego, czy ktoś wybiera transport morski, czy drogowy, musi zająć się szeroko pojętą logistyką. Do załatwienia jest niestety sporo formalności. Niemalże koniecznością stało się nawiązanie współpracy ze sprawdzonymi fachowcami, którzy świadczą obsługę logistyczną. Obecnie większość firm spedycyjnych ma nawet własny skład celny, co stanowi ogromne udogodnienie dla klientów.

Co więcej, można zwykle liczyć na całodobową obsługę na terenie firmy, jest to coraz częstszy wymóg rynku usług spedycyjnych: zarówno krajowego, jak i międzynarodowego. Warto zastanowić się nad tym, jak wybrać firmę spedycyjną, aby być w pełni zadowolonym ze współpracy.

W poszukiwaniu odpowiedniej firmy spedycyjnej

Firm spedycyjnych jest mnóstwo, więc aż trudno zdecydować się na konkretnego usługodawcę. Istotne jest to, aby zwrócić uwagę na specjalizację, czyli profil działalności danej firmy. Najpierw trzeba określić swoje potrzeby i oczekiwania. Nie każda firma spedycyjna oferuje przykładowo międzynarodowy transport kolejowy lub lotniczy cargo. Najważniejsze jest to, aby oferta została jak najlepiej dopasowana do indywidualnych wymagań i możliwości usługobiorcy. Kolejną kwestią jest zasięg działania firmy spedycyjnej. Może ona świadczyć usługi transportowe tylko na określonym terenie, co będzie sporym ograniczeniem albo zajmować się spedycją międzynarodową o zasięgu globalnym.

Znaczenie ma także zakres oferowanych usług. Powinno się dokładnie sprawdzić to, w jakim zakresie jest realizowany transport, kto zajmie się załatwianiem spraw związanych z procedurami celnymi, załadunkiem/rozładunkiem towaru. Jedną z kluczowych kwestii jest jakość świadczonych usług, wysoki poziom to podstawa. Można to sprawdzić bardzo szybko, jeszcze przed zdecydowaniem się na zakup. Profesjonalistów można poznać po bardzo szybkim odpowiadaniu na wiadomości. Warto też odbyć rozmowę z pracownikiem firmy, sprawdzić jego umiejętności. Firma musi być w pełni zaangażowana już na samym początku, okazywać zainteresowana realizacją usługi. Umiejętne odpowiadanie na pytania także ma znaczenie, podobnie jak przyznane certyfikaty, zaświadczenia, dyplomy, wyróżnienia.

Na co należy zwracać uwagę podczas wybierania firmy transportowej?

Każda firma potrzebuje sprawdzonych, niezawodnych partnerów biznesowych. Powinna się odznaczać wszechstronnością i profesjonalizmem. Przeanalizować należy również dokładnie cenę usług, chociaż nie można traktować jej jako wyznacznika, ale ma spore znaczenie. Podejrzanie niska cena może wskazywać na słabej jakości usługi. Należy sprawdzić, czy zostanie udzielone ubezpieczenie, co przełoży się na większe poczucie bezpieczeństwa współpracy.

Firma spedycyjna powinna mieć rozwiniętą sieć logistyczną, duże możliwości magazynowania. Znaczenie ma doświadczenie i zaangażowanie. Pracownicy muszą być wykwalifikowani i mieć doświadczenie na stanowisku, które zostało im przydzielone Liczy się bezpośredni i dobry kontakt z klientem. Zawsze powinien być dostępny konsultant, z którym można porozmawiać w dowolnym momencie. Istotne jest nawet to, jaki kontakt z pracownikami ma spedytor, czy kierowcy znają języki obce i są w stanie bezproblemowo się z nimi posługiwać. Firma spedycyjna musi mieć również wszystkie niezbędne certyfikaty. Kluczowymi kwestiami są certyfikaty, ubezpieczenia, klasa ekologiczna pojazdów. Powinno się sprawdzić, czy firma świadczy kompleksowe usługi, jakie ma miejsce w rankingu TSL, czy oferuje umowę na przejrzystych warunkach.