Jadalnia jest niezwykle ważnym pomieszczeniem, w którym spędzamy czas z całą rodziną podczas śniadań, obiadów i kolacji. Aby stworzyć komfortową jadalnię, potrzebne będą odpowiednie elementy wyposażenia – świetnie sprawdzą się drewniane meble do jadalni. Pamiętać należy również o umiejętnym doborze oświetlenia, dekoracjach. Wszystko to wpływa na wystrój całego pomieszczenia. Podczas urządzania jadalni warto mieć na uwadze to, jaka dominuje stylistyka, aby wszystko do siebie pasowało, tworzyło spójność aranżacyjną. Obecnie modne jest urządzenie jadalni zarówno klasycznie, jak i nowocześnie. Oczywiście stylów wnętrzarskich jest multum, więc dla każdego znajdzie się coś odpowiedniego.

Jakie meble będą odpowiednie do jadalni?

Jadalnia to niezwykle ważne pomieszczenie, które idealne nadaje się do zacieśniania więzi rodzinnych. Można zasiadać wspólnie przy jednym stole podczas spożywania posiłków. W nowoczesnym budownictwie stawia się na otwarte przestrzenie. Modne jest łączenie kuchni z salonem. Nie zmienia to jednak faktu, że trzeba chociaż subtelnie wydzielić miejsce, które posłuży jako jadalnia. W kuchni otwartej na salon świetnie sprawdzą się meble z wygodnym blatami do przygotowania jedzenia. Niezbędne będą również drewniane stoły i dopasowane do nich krzesła. Przydadzą się także meble wypoczynkowe w postaci kanap, sof lub foteli. Podczas wybierania mebli zawsze trzeba stawiać przede wszystkim na funkcjonalność. Zapewnić należy swobodny dostęp do stołu i krzeseł, co wpłynie na komfort spożywania posiłków i ich podawania. Stół powinien znajdować się w odpowiedniej odległości od ściany, zaleca się zachować ponad metrowy odstęp.

Jeśli komuś zależy na zaoszczędzeniu miejsca, co jest szczególnie istotne przy ograniczonym metrażu, to zaleca się postawić na klasykę, czyli stół prostokątny. Modele okrągłe wyglądają efektowniej i zapewniają lepszy kontakt ze wszystkimi osobami, które przy nich zasiadają, ale są mniej ustawne, zajmują znacznie więcej miejsca. Zachować należy też około pół metra odległości krzeseł od stołu. Ciekawym rozwiązaniem jest szafka kuchenna z wysuwanym blatem, co sprawdzi się przy niewielkim pomieszczeniu. Wiele osób rezygnuje całkowicie z klasycznego stołu jadalnego na rzecz blatu barowego mającego nieco ponad metr wysokości. Trzeba oczywiście pamiętać o dobraniu odpowiednio wysokich krzeseł/stołków. Powinny mieć wysokość około 80 cm. Świetnie sprawdzą się stoły rozkładane i krzesła sztaplowane, które można układać w stosy. Jeśli za jadalnię służy kuchnia, to należy postawić na proste meble. Z kolei w salonie można już pozwolić sobie na bardziej eleganckie elementy wyposażenia, bo jest to reprezentacyjne pomieszczenie.

O czym pamiętać podczas aranżowania jadalni?

Podczas urządzania jadalni należy mieć na uwadze nie tylko meble, znaczenie ma również dobór oświetlenia, podłogi, wykończenie ścian. Jeśli chce się wprowadzić przytulność, to najlepsze będą drewniane stoły, krzesła i inne meble z tego naturalnego surowca, to samo dotyczy podłogi. Jeśli jednak ktoś obawia się, że drewniana podłoga uleganie szybko zniszczeniu na skutek kontaktu z wodą/upuszczonych naczyń z jedzeniem, to najlepsze będzie wykończenie jej płytkami ceramicznymi, kamieniem lub żywicą. W kuchni i jadalni świetnie sprawdzi się ujednolicona podłoga. Musi być ona odporna na zabrudzenia, zarysowania i zalania. Z kolei ściany w jadalni warto pokrywać łatwo zmywalnymi farbami. W celu stworzenia przyjemnego klimatu najlepszym rozwiązaniem będzie utrzymanie ścian w neutralnej kolorystyce. Godne polecenia są kolory ziemi, odcienie bieli i łagodne pastele. W celu ożywienia wystroju można zdecydować się na pomalowanie jednej ściany lub jej fragmentu farbą w intensywniejszym kolorze.