Znana na całym świecie kawa, pita z przyjemnością każdego dnia przez miliony osób, występuje w naprawdę wielu rodzajach. Jednym z nich jest kawa speciality, o naprawdę wysokiej jakości. To opcja idealna dla prawdziwych smakoszy, którzy cenią sobie produkty przygotowane z najwyższą starannością. Nie znajdzie się jej w zwykłych sklepach. Miejscem nabycia kawy speciality będzie wybrana palarnia kawy. Można ją też kupić bezpośrednio u producenta albo dystrybutora kawy.

Kawa speciality – czyli jaka?

Jest to sformułowanie używane od lat 70. XX wieku. Kawą speciality określa się najlepsze ziarna – takie produkowane w specjalnych warunkach mikroklimatycznych, a następnie starannie wyselekcjonowane. Ziarna są zbierane ręcznie, a następnie poddawane wielokrotnym kontrolom. Każdy etap produkcji odbywa się też z dbałością o najmniejsze detale (informacje m.in. o historii plantacji i sposobie uprawy ziaren można poznać przy zakupie kawy). Kawy speciality to produkty bez skaz, uzyskujące 80 i więcej punktów w skali Q Gradera Ocenie podlegają: konsystencja, stopień kwasowości i słodkości, czystość, aromatyczność oraz optymalne zrównoważenie nut smakowych. Gotowe kawy charakteryzują się pełnym bukietem, a każda z nich ma unikalny, intensywny smak i aromat. Oczywiście cechą wyróżniającą jest też maksymalnie mało defektów. Już zaparzone napary, w smaku są delikatne, czyste i pozbawione nieprzyjemnej goryczki. Stanowią połączenie słodkości z nutką kwaskowości. Kawy speciality nie potrzebują łączenia ich z jakimikolwiek dodatkami (mleko, cukier czy słodziki). W ich przypadku można bowiem bez przeszkód mówić, że stanowią one najwyższy segment jakościowy na świecie. Kaw speciality nie powinno się mylić z gourment albo premium coffee, które to są jedynie definicjami marketingowymi.

Metody parzenia kawy speciality

Choć są to kawy, które sprawdzają się w parzeniu metodami ciśnieniowymi, to jednak zaleca się je przygotowywać metodami alternatywnymi. Pozwalają one bowiem wyczuć w gotowym naparze charakterystyczne dla danego ziarna nuty smakowe. Wśród polecanych metod wymienić można: Chemex, dripper i Aeropress, które to wydobywają z ziaren najlepsze aromaty i pozwalają na uzyskanie bogarego w smak naparu. Decydując się na Chemex, kawa zaparzana będzie w szklanej kolbie o ciekawym designie. Niezbędnym elementem są tutaj specjalne, papierowe filtry, które są grube i wielowarstwowe. Pozwalają więc na idealne oddzielenie nawet najmniejszych cząsteczek od naparu. Parzenie kawy w Chemex wymaga grubszego mielenia ziaren kawy, dzięki czemu uzyskuje się jej charakterystyczną delikatność smaku. Kolejną metodą jest dripper, w którym parzona kawa leje się cienkim, delikatnym strumieniem, a nawet zaledwie kapie do podstawionego naczynia (przez około 3 minuty). Do jej przygotowania niezbędne są papierowe filtry do dripa we właściwym rozmiarze. W naczyniu dripa umieszcza się stosunkowo grubo zmieloną kawę (jednak drobniej niż do Chemexa). Co ciekawe, zaparzona w taki sposób kawa zawiera więcej kofeiny niż tradycyjne espresso. Ostatnia alternatywna metoda, jaka polecana jest do parzenia kawy speciality, to Aeropress. Składa się on z cylindra zaparzającego z sitkiem i kolby zakończonej gumową uszczelką. W zakupionym zestawie otrzymuje się także lejek, filtry papierowe, mieszadło i łyżkę do kawy. Aeropress swoim wyglądem przypomina strzykawkę i wykorzystuje taki sam mechanizm działania. Można go używać w różnych warunkach, sprawdza się więc nawet w podróży. Jego zaletą jest to, że w krótkim czasie pozwala otrzymać do 250 ml naparu.